Egszsg
kaluu18 2007.04.08. 16:28
Egszsg
Genetikailag rkld betegsgek:
A havanese egy egszsges, hossz let fajta, ez azonban nem jelenti azt, hogy tkletes lenne. Ugyangy, mint brmely ms kutyafajtnl, a havanesenl is tallkozhatunk jnhny rkletes betegsggel, vagy rendellenessggel. Ezek kzl vannak gyakoribbak, mint pldul a PRA, a CD, vagy a patella, s vannak ritkbban elfordulk, ilyen mondjuk a Legg-Calve-Perthes. Mivel a havanese tudatos tenysztse nagyon rvid mltra tekinthet vissza, ezeknek az rkld problmknak az elemzse jelenleg is folyamatos kutatsok trgyt kpezi.
PRA (Progresszv Retina Atrpia)
A kutya szemeA kutyk egyik legfontosabb rkletes szembetegsge a PRA, mely a havanesenl is igen elterjedt. Ez a betegsg a szem legbels rtegnek, a retinnak a lass, megllthatatlan elhalsa, melynek sorn a kezdeti stdiumban az jszakai ltsrt felels plcikk halnak el, majd ezt kveten a nappali ltshoz hasznlt csapok mennek tnkre. A PRA lefolysa ennek megfelelen a kvetkez: a kezdeti stdiumban az jszakai lts kpessgnek elvesztse, a vgeredmny minden esetben mindkt szem gygythatatlan vaksga. Az elrehaladott stdium PRA jellemz tnetei: tg, a bees fnyre alig, vagy egyltaln nem reagl pupilla, kifejezetten ersen "vilgit" szemfenk. Elrehaladott llapotban a lencse szrkehlyogosodsa is fellphet, mely a szem fehres, homlyos elsznezdsben nyilvnul meg. Amennyiben a szrkehlyog a PRA kvetkezmnyeknt keletkezett, a szoksos katarakta-mtt nem hozza meg a lts javulst, mert a ltsszkls oka a retina, nem a lencse. Ennek ellenre a PRA-val kombinlt kataraktban szenved kutyknl rendszeres szemszeti ellenrzsre lenne szksg (vi kt alkalommal), mert a szrkehlyog kvetkezmnyeknt zldhlyog lphet fel , mely a megnvekedett szemnyoms miatt igen fjdalmas, tovbb a szem tovbbi krosodst okozhatja. A PRA korai stdiumban trtn diagnosztizlsa az ERG (elektroretinogrfia) vizsglattal trtnik. Ha a fentieket elolvasva gy dntttl, hogy szeretnd ezt a vizsglatot elvgeztetni kedvenc havaneseden, azt kell mondanom, hogy ez teljesen felesleges. A PRA ellen ma semmilyen eredmnyesen alkalmazhat gygymd nem ismert, teht ha a kutyd rklte ezt a betegsget, akkor nincs mit tenni, meg fog vakulni (kivve azokat az eseteket, amikor az llat "csak" hordoz, de maga nem betegszik meg). A PRA elleni egyetlen fegyver a tenysztk kezben van: a felelssgteljes tenyszt a kutyit vente szrvizsglatnak veti al, s amennyiben valamelyikknl kimutathat a betegsg, gy azt a kutyt, s utdait kizrja a tovbbi tenysztsbl. A havaneset kedvtelsbl tartk csak gy vdekezhetnek a PRA ellen, ha olyan tenyszttl szerzik be kedvencket, aki rendelkezik a klyk szleinek 1 vnl nem rgebbi, negatv szemteszt-eredmnyvel. Az albbi tblzat a PRA klnbz letkorban jelentkez forminak idbeli lefolyst mutatja be. A korai forma eddig kizrlag chondrodysplasis kutykon fordult el.
A PRA klnbz formi lefolysuk ideje szerint:
A PRA
formja:
A sttedskori rossz
lts kezdete: A teljes vaksg
bekvetkezse:
1.
Korai forma:
6 hnapos kortl
1-2 ves korban
2.
Kzepes forma:
1-2 ves kortl
3-5 ves korban
3.
Ksei forma:
3-5 ves kortl
6-9 ves korban
Chondrodysplasia punctata (CD)
A chondrodysplasia egy anyagcserezavarbl (koleszterinhiny) szrmaztathat, rkld tnetcsoport megnevezse. Maga a "chondrodysplasia" sz "hibs porc"-ot jelent, a "punctata" pedig az epiphysisporc lyukacsos elcsontosodsra utal. A betegsg elsdleges, tbbnyire jl lthat tnete a nvekedst tpll gallrszer epiphysisporc id eltti elcsontosodsa miatt tl korn befejezd csontnvekeds ltal elidzett "trpenvs", vagy rvidlbsg. Ez a mells vgtagok rendellenes fejldst jelenti, mely klnbz slyossg, s eltr formj lehet a csontnvekeds befejezdsnek koraisgtl fggen. A klnbz csontok gyakran eltr idben fejezik be a nvekedst, ezltal aszimmetrikusak, eltr hosszsgak lesznek az els lbak. Sajnos nem minden tenyszt tudja, de a standard pontosan a CD kiszrse miatt tartalmazza egyrtelmen az els vgtagok egyenessgre, prhuzamossgra s arnyaira vonatkoz megktseket. A CD tnetcsoport a kvetkez szervi problmkkal hozhat sszefggsbe:
* Szemproblmk (szrke-, s zldhlyog, lencse-, s retinaproblmk
* Br s szrproblmk
* Koponyarendellenessgek
* Rvid nyak
* Lgcsproblmk
* Patella luxatio
* Bels szervi problmk (szv, mj, vese)
Termszetesen nem minden tnet jelentkezik egyttesen minden chondrodysplasis kutyn! A CD enyhe formjnl sokszor klsleg nem, vagy alig szlelhet elvltozs. Biztos diagnzis rntgenfelvtel alapjn lehetsges. Slyos esetben ortopdiai sebszeti korrekci szksges, lehetleg mg 1 ves kor alatt.
Patella luxatio (trdkalcs-ficam)
A trdkalcs (patella) a combcsont als vgn lv vjatban, az gynevezett vpban mozog, ebben a helyzetben a combcsonthoz s a spcsonthoz kapcsold nszalagok rgztik. A patellaficam azt jelenti, hogy a trdkalcs nem elg stabil, ezrt ki tud mozdulni a combcsont vjatbl, ilyenkor rugalmasan rgzl a trd bels (medilis), vagy ritkbban a kls (laterlis) oldaln. Az instabilits oka lehet a combcsont vjatnak nem megfelel mlysge, illetve a combcsont s a spcsont egymshoz kpest "elfordult" helyzete. A patella jellemz tnete a kezdeti stdiumban a kvetkez: a kutya rendszeresen, tbbnyire jtk, vagy ms aktv testmozgs kzben hirtelen, minden lthat ok nlkl "lesntul", s fjlalni kezdi a lbt, majd ezek a tnetek rvid id mlva maguktl elmlnak. A patella luxatio mtti ton eredmnyesen korriglhat, azonban az ilyen egyedeket ki kell zrni a tenysztsbl, mivel rkletes betegsgrl van sz! Nem ritka, hogy a ficam a sebszeti beavatkozs utn kijul, klnsen, ha a deformcit nem sikerlt tkletesen korriglni. A patellaficamos kutyk hajlamosabbak az nszalagszakadsra is, mivel az nszalag az tlagosnl jval nagyobb ignybevtelnek van kitve az instabil trdkalcs ltal okozott tbbletterhels miatt. Ajnlott az aktv testmozgs korltozsa, s nagyon fontos a testsly kontrolllsa, mivel a tlsly fokozott terhelsnek teszi ki az zleteket s az nszalagot. Jtkony hats lehet a klnbz zletregenerl ksztmnyek (glucoamine, chondroitin sulfate, glycosaminoglycans) alkalmazsa is, mivel ezek elsegtik az zleti folyadk termeldst, ezltal megknnytik a porcszvet regenercijt.
A patella luxatio fokozatai:
Fokozat:
Az zlet kimozdulsa: Az zlet visszatrse termszetes llapotba:
1.
Enyhe:
Kzzel, kzepes ervel kimozdthat
A kls erhats megszntvel magtl helyrell
2.
Kzepesen slyos:
Az trd hajltsos mozgatsakor magtl kiugorhat
Magtl helyrell
3.
Slyos:
Az zlet tbbnyire kimozdult helyzetben van
A lb nyjtott helyzetben kzzel helyrellthat
4.
Nagyon slyos: Az zlet llandan kimozdult helyzetben van Kzzel nem llthat vissza a termszetes helyzetbe
Legg-Calve-Perthes (LCP)
Az LCP tbb kistest kutyafajtnl is elfordul. A betegsg a combcsont fejnek az elhalsval jr, melyet feltehetleg a nem megfelel vrellts okoz. Leggyakrabban fiatal, 4-12 hnapos korban jelentkezik, tbbnyire csak az egyik lbon. Tnetei: nehzkes mozgs, sntts, esetleg a vgtag sorvadsa. Pontos diagnzis rntgenvizsglattal llapthat meg, a felvtelen egyrtelmen ltszik a csont tredezses pusztulsa. A betegsgnek 4 stdiuma van: els (s ez a tnetek hinya miatt ritkn szlelhet) az izleti rs s felszn megbetegedse. A msodik a pusztuls fzisa, az zleti felszn alatt felritkul, tredezik a csontllomny. A harmadik szakaszban- ez mr a gygyuls kezdete - az elhalt csontot elkezdi ptolni az jonnan keletkez csontszvet. A negyedik a gygyuls lass szakasza, amelyben helyrell a csont eredeti szerkezete. Sajnos azonban ez gyakran nem tkletes, nagy s szablytalan alak lesz az j combcsontfej, mely mozgsi nehzsgeket okozhat. Hogy ez ne kvetkezzen be nagy valsznsggel, nagyon fontos az zlet hossz ideig tart kmlse.
|